Recently Added‎ > ‎

Which Meal Plan to Buy? (for UCI Students)

posted Sep 14, 2009, 11:21 AM by Danny Eusebio   [ updated Aug 12, 2010, 11:16 PM ]

You just get out of class and you start to hear your stomach grumbling. It's pretty close to lunch and you wonder if its worth the effort to walk over to UTC or get in your car to head over to Carl's Jr. Why not stay and eat on campus instead? There are some decent food choices like your BC Cavern and Student Center. How about your old friends called the Dining Comons. If you were ever at one point a freshmen you'll remember the dorm food. Mostly everyone despised and hated the dorm food, but if you ask me, it was okay. I mean, come on, when did everyone become a food critic? It might not be a bad idea to stop by your Pippins or Brandywine to grab a meal. You might even consider to buy a meal plan though, it'll save you a few bucks.


Deciding which meal plan to buy

It's never easy to decide which one to take. Should it be the 165 meal plan, 140, or 100. Well here at University Ninja we did all the work for you. Here's the breakdown.

 
Meal PlanCostFlex DollarCost Per Meal
1651125506.52
1401095757.29
1201041758.05
100891758.16
757191008.25
505171008.34
253111008.44
152281008.53
 
So if you want to buy the most cost effective meal plan, you'd probably save the most purchasing the 165 meal plan with 50 flex dollars. You might wonder if you'll ever use all the meal plans. Well, if your ever in doubt, you can always sell your meal to a friend. Charging someone $7.00 doesn't seem to be a bad idea for all you can eat.

It's usually more helpful splitting a meal plan with a friend. That way you'll always have someone to go with when you want to eat together at the Dining Commons. Because as an upperclassmen, it gets a little awkward eating with freshmen at Pippins or Mesa Court.

If you have any tips or suggestions, please send us an email at ninjauniversity@gmail.com.
Comments